Restauracja i Hotel Kasper Suski
Mieszczą się na parterze renesansowego Zamku w Suchej Beskidzkiej, pięknym miasteczku leżącym w małej kotlinie na skraju Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego.
Restauracja & Hotel „Kasper Suski” wzięły swoją nazwę od krakowskiego złotnika włoskiego pochodzenia Gaspare Castiglione, będącego niegdyś właścicielem dóbr w Suchej Beskidzkiej i okolicy oraz budowniczym zamku.
Obiekt charakteryzuje doskonała atmosfera, gustowny wystrój wnętrz oraz znakomite położenie niedaleko Krakowa, Zakopanego, Bielska-Białej, Oświęcimia, Żywca, Zawoi i Wadowic. Restauracja zlokalizowana jest w zachodnim skrzydle zamku, hotel zaś w jego skrzydle północnym. Każdy kto chciałby w nietuzinkowym wnętrzu, przy miłej muzyce i przyjemnej atmosferze zjeść dobrą, nie tylko staropolską kuchnię, będzie serdecznie i mile widziany w naszej zamkowej restauracji.
Oczekują tu na Gości cztery gustownie i stylowo urządzone sale, mogące pomieścić do 120 osób. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni do dyspozycji Gości jest położony na uboczu restauracyjny ogródek, gdzie na świeżym powietrzu rarytasy naszej kuchni smakują jeszcze lepiej. Na specjalne życzenie udostępniamy szałas grillowy. Bezpośrednio z ogródka można przejść do zabytkowego, przyzamkowego parku.
Kilka słów o zamku w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej, zwany również „Małym Wawelem”, to renesansowa perła architektury, która przez wieki była domem dla wielu znanych rodów, takich jak Castiglione-Suscy, Komorowscy, Wielopolscy, Branicki i Tarnowscy. Zamek jest położony u stóp góry Jasień, niedaleko ujścia Stryszawki do Skawy, kilkaset metrów na północ od centrum miasta.
Jego historia sięga XVI wieku, kiedy to Kasper Suski zbudował na tym miejscu kamienny dwór o charakterze obronnym. W 1608 roku zamek przeszedł w ręce Komorowskich, którzy przeprowadzili znaczną rozbudowę, tworząc trójskrzydłowy układ zamku, który przetrwał do dzisiaj. W XVIII wieku Anna Wielopolska dobudowała dwie wieże i zmodernizowała wnętrze zamku. W 1843 roku zamek został kupiony przez Aleksandra Branickiego, który przeprowadził generalną restaurację zamku.
Zamek ma prostą, trójskrzydłową konstrukcję, z otwartym na wschód dziedzińcem, ozdobionym czterema wieżami. Wnętrze zamku kryje wiele skarbów, w tym Salę Marszałkowską, gdzie odbywały się wielkie uroczystości dworskie, oraz kaplicę zamkową, znajdującą się w wieży zegarowej.
Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Na terenie zamku znajduje się również Miejski Ośrodek Kultury oraz hotel i restauracja „Kasper Suski”. W 1996 roku zamek został przekazany miastu Sucha Beskidzka do użytkowania.
W sąsiedztwie zamku, od jego południowej strony, znajduje się obszerny park o XIX-wiecznym założeniu. W parku przeważają typowe dla Polski drzewa: jesiony, dęby, lipy oraz graby. Między drzewami przepływa kilka strumyków, nad którymi przerzucono kamienne mostki.
Zamek w Suchej Beskidzkiej to nie tylko architektoniczne arcydzieło, ale także miejsce o bogatej historii, które przez wieki było świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Dziś stanowi ważne centrum kultury i turystyki, przyciągając zwiedzających swoją niepowtarzalną atmosferą i pięknem.
Wizyta Roberta Makłowicza w 2023 r.
Miło nam pochwalić się, że naszą restaurację odwiedził znany krytyk kulinarny, Robert Makłowicz. Z wielkim entuzjazmem skosztował naszych specjałów – placków ziemniaczanych oraz żuru stryszawskiego. Jego pochwały i uznania dla smaku oraz jakości naszych dań są dla nas niezwykle cennym wyróżnieniem. To wizyta, która zaszczyca nas i motywuje do dalszego doskonalenia naszej oferty kulinarnych doznań.